ר', רס"ן לשעבר בשירות הביטחון הכללי, חושף: אלו 5 הקריטריונים שגופי הביטחון מחפשים במועמדים לשורותיהם

איש עם אקדח
"יכולות אישיות גבוהות" (קרדיט: pixabay)

יש המחפשים אותה כל חייהם - מעטים פותרים את האניגמה הזאת ● המדרשה לערבית וביטחון מציעה מסלול הכשרה ייחודי עם פוטנציאל השתלבות בתפקיד משמעותי בשירות המדינה ● דיברנו עם ר', רס"ן לשעבר בשירות הביטחון הכללי ומנכ"ל המדרשה, על הקריטריונים להצטרפות ועל תכנית הלימודים

מערכת ישראל טיימס

רובנו מסתפקים בקריירה של 8 עד 5. "עבודה רגילה של אנשים מבוגרים" יש המכנים אותה. כזו שלרוב אין הרבה מה לספר עליה. עבודה הכוללת את אותה שגרה ורוטינה יומית של הליכה למשרד בבוקר, יציאה ממנו לאחר 9 שעות של משימות שגרתיות, ובסוף היום, להתרפק על הכורסה בסלון ולרבוץ מול סדרת אקשן בנטפליקס. 

אך מנגד, יש אנשים שהחליטו שהם רוצים משהו אחר. כאלו שבחרו בקריירה מעניינת ומשמעותית, בעלת השפעה על חייהם של אנשים אחרים. עבודה מרתקת, שהחברים והמשפחה ירצו לדעת עליה הכל – אבל לעולם לא ידעו עליה.

השתלבות באחד מהגופים הביטחוניים, היא בחירה בקריירה מהסוג השני, כזאת המעידה על רצון אמיתי לתרום ולמצות את היכולות האישיות. לשלב קריירה מפוארת ויציבה עם שכר גבוה ותנאים מצוינים – יחד עם תחושת שליחות אדירה.

המדרשה לערבית וביטחון, שבראשה עומדים יוצאי שירות הביטחון הכללי מציעה מסלול הכשרה מלא, המכשיר את הדור הבא של רכזי מבצעים ומודיעין.

ישבנו עם ר', רס"ן לשעבר בשירות הביטחון הכללי, ששיתף אותנו בשאלה המעניינת ביותר: איזה אנשים מתקבלים לתוכנית?

1. אנשים שבוער בהם הרצון להיות חלק ממשהו גדול יותר

"זה לא סוד שהדור החדש רוצה להביע את עצמו" אומר ר'. "זה לא כמו פעם. היום צעירים לא מסתפקים במשכורת קבועה, הם רוצים לעשות משהו משמעותי. זה דור של אנשים שמסיימים צבא, ומתחילים במסע החיפוש. הם לא מסתפקים ביציבות כלכלית ולא רוצים שקט נפשי. הם מחפשים משמעות.

במערכת מחפשים את אלה שמבינים שהגשמה עצמית היא הבסיס ההכרחי לתרומה לאחרים. שרוצים להביא את עצמם לידי ביטוי, אבל גם לתת מעצמם. לקחת את היכולות שלהם עד הקצה, להתפתח אישית ומקצועית, ואז לקחת את מי שהם ולעשות עם זה משהו גדול יותר.

אנשים המונעים מתחושת שליחות והגשמה של הייעוד שלהם – ברמה האישית, וברמה הלאומית".

מאבטח
"אנשים המונעים מתחושת שליחות והגשמה" (קרדיט: pixabay)

2. אנשים שרוצים ללמוד על העולמות הביטחוניים, הממשלתיים, והמדיניים של מדינת ישראל – ולהשתלב בהם

"הגופים הביטחוניים והמדיניים במדינת ישראל, צריכים את הטובים ביותר. אנשים בעלי יכולות ביטחוניות ומבצעיות, השולטים בשפה הערבית ברמה גבוהה.

אלה המבינים את הצורך הזה, מעוניינים לרכוש ולשדרג את ההבנה שלהם במזרח התיכון, ולהשתלב בגופים ממשלתיים וביטחוניים כמו משרד החוץ, משרדי הממשלה ועוד – הם בדיוק האנשים שאנחנו מחפשים".

איש עם אקדח
"יכולות אישיות גבוהות" (קרדיט: pixabay)

3. אנשים המבינים את החשיבות של לימודי ערבית ורוצים לרכוש שליטה מלאה בשפה

"מדינת ישראל היא אי קטן בתוך האוקיינוס הערבי. ידיעת השפה והתרבות הערבית, חיונית לקיומנו, בעת שלום ובעת מלחמה כאחד. 

מי שראה את הסדרה "שעת נעילה", מבין עד כמה ידיעת השפה הערבית קריטית כדי להבין את האויב בשעת מלחמה. בעיתות שלום, ידיעת השפה הערבית חיונית כדי לייצר הסכמי שלום. כך לדוגמה בהסכמי השלום האחרונים עם מדינות כמו איחוד האמירויות, בחריין ומרוקו – מדינאים ואנשי ביטחון רבים, בהובלת יוסי כהן ראש המוסד, עמלו מאחורי הקלעים במטרה לקדם את הסכמי השלום ושיתופי הפעולה.

יוסי כהן באיחוד האמירויות (קרדיט: חדשות N12)

4. אנשים שרוצים לאתגר את עצמם ולהגיע אל קצה גבול היכולת 

"השתלבות בגופים הביטחוניים והמדיניים מצריכה יכולות אישיות גבוהות, ושליטה במגוון תחומים. 

  • ברמה האישית – המועמדים צריכים להציג יכולת מסוימת בקריאת שפת גוף, הסתגלות ועמידה בתנאי לחץ. כמובן שהדברים נלמדים במסגרת ההכשרה, אולם נדרשת יכולת מסוימת מהמועמדים. 
  • ברמה המבצעית – המועמדים ידרשו לרכוש יכולות מבצעיות שונות, כמו ביצוע מעקבים ותצפיות ועוד".

5. אנשים המוכנים להשתלב במסלול אינטנסיבי – שלא מבטיח קבלה

"המועמדים לתוכנית צריכים להבין שמדובר בהכשרה ארוכה ומאתגרת, שלא מבטיחה קבלה לתפקיד.

מסלול ההכשרה אורך 7 חודשים, וכולל 52 מפגשים דו שבועיים (280 שעות אקדמיות). במהלך המסלול יתקיימו סדנאות שטח, בהן יתבצעו תרגולים מעשיים בתנאי שטח".

המחסור שנוצר בגופי הביטחון

בשנותיה הראשונות של המדינה הגיעו לישראל מאות אלפי עולים ממדינות ערב. כך גופי הביטחון נעזרו ביהודים דוברי ערבית כשפת אם. אך מה שהיה קיים אז, לא קיים כיום. הדורות התחלפו, ומספר דוברי הערבית בישראל הצטמצם. 

בשנים האחרונות נוצר ביקוש רב לדוברי ערבית, במערכת הביטחון, בגופים ממשלתיים, במשרד החוץ, בגופי חקירות ובחברות עסקיות הפועלות מול מדינות ערב. 

ידיעת השפה הערבית בעלת חשיבות לאומית, תרבותית, כלכלית וביטחונית למדינה ולכלל אזרחיה. לאנשים המבינים את זה, ופתוחים להשקעה בלימוד ערבית יהיה יתרון עצום בקבלה לתוכנית".

מה מושך צעירים רבים ללמוד ערבית ולפתח קריירה ביטחונית?

"בעידן פאודה, כולם רוצים להיות חלק מהדבר הזה – אבל לא כולם מוכנים לעשות את מה שנדרש כדי להצליח. התוכנית מושכת אליה אנשים ערכיים שרוצים לתרום. הם מאמינים ביכולות שלהם, ורוצים לרתום את הכוחות המיוחדים בהם הם ניחנו, למען הערכים החשובים להם. הם רוצים לשלב קריירה משמעותית, עם הגשמה עצמית.

המדרשה לערבית וביטחון הוקמה מתוך צורך ממשי, לעצב את הדור הבא של רכזי המבצעים והמודיעין עם התמחות בערבית. צוות המרצים והמדריכים הם יוצאי משרד ראש הממשלה ויחידות מבצעיות מיוחדות, ומטרתם להכשיר רכזי מודיעין ומבצעים ברמה הגבוהה ביותר".

קשבים של צה"ל בסדרה שעת נעילה
"ידיעת השפה והתרבות הערבית, חיונית לקיומנו". שעת נעילה. (קרדיט: כאן 11)

מה לומדים בתכנית ההכשרה?

תכנית ההכשרה מתבססת בראש ובראשונה על לימוד השפה הערבית על בוריה ותרגול הלכה למעשה. מעבר לכך ילמדו התחומים הבאים:

  1. דיפלומטיה וקשרי חוץ – היכרות מעמיקה עם יחסי החוץ במזרח התיכון.
  2. חקירה ותשאול – הכשרה מעמיקה בתקשורת בין אישית ובניתוח שפת גוף.
  3. סדנאות שטח – סימולציות שטח ותרגולי חקירה מעשיים.
  4. מעקבים ומבצעים חשאיים – תרגול מעשי של מעקבים ועבודה מבצעית חשאית.
  5. תכנון מבצעי – הכשרה כללית בנושא טרור ופעילות פח"ע.
  6. חקירות רשת וסייבר – לימוד דרכים וטכניקות לביצוע חקירה ברשת ואבטחת סייבר.

האם כל מי שמגיע לתוכנית, מכוון לשירותי הביטחון?

"לא בהכרח. רבים מכוונים לתפקידים ביטחוניים, ואחרים מעדיפים תפקידים דיפלומטיים בשירות הציבורי. המשותף לכולם: הם מעוניינים ללמוד את השפה הערבית, להתפתח מבחינה אישית ומקצועית ולפלס את דרכם אל תוך תחום ייחודי".

האם כל מי שמסיים את המסלול מתקבל לשירותי הביטחון?

"התשובה היא חד משמעית לא. מי שיעמדו בדרישות המסלול, יקבלו תעודת "רכז מבצעים ומודיעין מתמחה בערבית" מטעם המדרשה לערבית וביטחון, ויועברו לועדת השמה שתבחן את התאמתם להשתלבות בגופים השונים".

יש לך משהו לומר, לאותו אדם שקורא את זה עכשיו ומתלבט האם המסלול מתאים לו?

"אם את או אתה טורחים לקרוא את השורות הללו, כנראה שמילים כמו שליחות, הגשמה עצמית ומשמעות גורמות למשהו בלב שלך לזוז. המסלול שיצרנו יקנה לך את הכלים ואת הפוטנציאל להתקבל לתפקיד שאולי לא בהכרח יבטיח לך שמחה יומיומית, אבל יתן לך סיבה טובה לקום בבוקר – ולדעת שאתה עושה משהו חשוב. עבור עצמך. עבור המשפחה והחברים. עבור המדינה.

אנחנו מזמינים אותך לממש את אותו רצון עמוק ולהצטרף אלינו".

להגשת מועמדות למדרשה
מלא את פרטיך:

*לאחר מילוי הפרטים בטופס תועבר לדף תודה.
**במידה ולא הגעת לדף תודה, כנראה שנגמרו המקומות.
***לעולם לא נעביר את הפרטים שלך לצד ג'.